A Biotin egy vízben jól oldódó B-vitamin, amely képes arra, hogy a tápanyagokat energiává alakítsa. Segít a haj, a bőr és a köröm épségben és szépségben tartásában. Alapvetően egy átlagosnak nevezhető étrendből is meg lehet szerezni a kellő mennyiségű biotint.
Hogyan is segít a biotin?
A hajszálak 3 réteg keratinból épülnek fel, egy belsőből, egy középsőből és egy külsőből. Részletesebben a hajszálak felépítéséről Mindent a hajról cikkünkben olvashat. A keratin a fehérjék közé tartozik, a hajon kívül a köröm egyik legfontosabb alkotóeleme, illetve bőrünk külső rétegét is ez adja. A biotin serkenti a keratin termelést a hajban, és növelheti a tüszők növekedésének sebességét.
A biotin egyébként más összetevőkkel együtt alkalmazható különböző étrendkiegészítőkben. Nem igazán fordul elő, hogy önmagában kapható legyen, a többi anyaggal való alkalmazása a hatásos.
Kutatások
Kevés kutatás létezik a biotinnal kapcsolatban, szakértők körében sem tisztázott, hogyan is képes hatni a hajnövekedésre pontosan.
Egy 2015-ös kutatás során olyan nőket vizsgáltak 90 napon keresztül, akiknek haja elvékonyodott. Ezalatt az idő alatt napi kétszer kaptak biotint és más összetevőket tartalmazó étrendkiegészítőket, pontosabban csak a nők fele. Ugyanis a másik fele az alanyoknak placebot (nem valódi hatóanyagú készítményt) kapott. A biotinos étrendkiegészítőt fogyasztó nőknél hajnövekedés volt tapasztalható.
Mennyi biotin szükséges?
10 éves kortól napi 30-100 mcg biotin bevitele szükséges, ezt azonban fedezi egy átlagos étrend is. Rengeteg ételben megtalálható, például olyan szervekben, mint a máj vagy a vese, és emellett még a tojássárgájában, dióban, mandulában, mogyoróban, banánban, gombában, stb.
Mire jó a biotin?
Gyulladáscsökkentő hatása van, amely bizonyos esetekben önmagában elegendő lehet a hajhullás megállításában. Növeli a kognitív funkciókat, diabéteszes betegeknél csökkenti a vércukorszintet, illetve növeli a HDL („jó”) koleszterinszintet (és csökkenti az LDL koleszterint).
Ugyan kevés kutatás született a témában, az a pár meglévő viszont ígéretes eredményekkel szolgált. Az utóbbi időben igen népszerűvé vált a biotin kiegészítőkkel való bevitele, azonban érdemes lehet előzetesen szakorvossal konzultálni, hogy valóban érdemes és szükséges-e.
Hivatkozások:
- Tess Catlett, Biotin for Hair Growth: Does It Work?, 2021. április 05. – healthline.com
- Hind M. Almohanna, Azhar A. Ahmed, John P. Tsatalis, Antonella Tosti, The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review, 2019. március. – PubMed
- Shari R. Lipner, MD, PhD, Rethinking biotin therapy for hair, nail, and skin disorders, 2018. február 10. – PubMed