Előző írásunkban ismertettük a Top 9 hajbeültetés fogalmat, melyek közül kettő, a graft és a donorterület kifejezések. Ezeket bővebben is megmagyarázzuk az alábbi cikkünkben, jelentésükkel érdemes tisztában lenni, ugyanis sokat segíthetnek eligazodni hajbeültetés témában.
Mi az a graft?
A graft hajtüszők csoportja, amiben egy vagy több hajszál található. Hajátültetés során ezeket a csoportokat egyesével, egy 0,5-1,5 mm átmérőjű tű segítségével kimetszik a donorterületről, majd átválogatásra kerülnek aszerint, hogy hány hajszálat tartalmaznak. Erre azért van szükség, mert az egy hajszálat tartalmazók általában a hajvonalhoz kerülnek, míg a kettő vagy három hajszálat tartalmazók inkább hátrébb. Emiatt lesz természetes hatása új hajunknak.
Mi az a donorterület?
A graftokat a donorterületről gyűjtik ki. A leggyakoribb a fej hátsó része (tarkó), de a test egyéb területeiből is lehetséges graftokat kiszedni, például a mellkasból. A fejtetőn lévő hajjal ellentétben, a fej hátsó részén és a mellkason lévő haj-, illetve szőrszálak genetikailag úgy vannak kódolva, hogy ne tudjanak kihullani. Ezért lehetséges az, hogy az ezekről a területekről kinyert graftok az átültetést követően nem fognak kihullani.
A hajátültetés során szükséges a donorterület leborotválása, hogy könnyebb legyen a graftok kivétele. Nemsokára Magyarországon is elérhetővé válhat a hosszú hajas hajbeültetés, így ez a lépés idővel akár ki is maradhat az eljárásból.
Vissza tudnak nőni az átültetett graftok?
A hajátültetés egy tartós megoldás a hajhullás kezelésére. Az átültetett graftok új helyükön fognak növekedni, ahonnan ki lettek szedve oda már nem nőnek vissza. Ezért van szükség nagy donorterületre, hogy minimalizálják az esélyét annak, hogy látszódjanak a hiányzó graftok.
FUT és FUE donorterületei
A FUT egy régebbi hajbeültetési eljárás, mely során a donorterületet a sebész kimetszi, általában ennél is a tarkót választják a leggyakrabban donorterületnek. Egy vékony csíkot távolítanak el, majd ebből szedik ki egyesével a graftokat.
A FUE módszernél egyenesen a fejbőrből veszik ki a garftokat egyesével, így a két egymástól eltérő beavatkozás során másképp értelmezendő a donorterület fogalma.
A donorterület mérete és állapota is befolyásolja azt, hogy hány graft ültethető át. A szép eredmény érdekében van, amikor sajnos ez kevesebb, mint amennyit a páciens szeretne. Kiegészítő kezelésekkel tovább növelhető a hajbeültetés eredményessége, ilyen például a dermapen kezelés vagy az I-PRF terápia.