A szeborreás dermatitisz bárkivel előfordulhat, ugyanis nem rossz tisztálkodási szokások miatt alakul ki, és nem is valamilyen allergiás reakció. Igen kellemetlen érzetet eredményez, ha megjelenik, de szerencsére könnyedén kezelhető.
Mi is az a szeborreás dermatitisz?
Sajnos egy nagyon gyakran előforduló bőrbetegség a szeborreás dermatitisz, amely leginkább a fejbőrön jelenik meg, de érintheti a test egyéb olajosabb területeit is, mint például a az arc, a mellkas vagy a hát.
A pontos kiváltó oka orvosok előtt is ismeretlen, de két dolgot véletek felfedezni, ami elő tudja idézni. Az egyik az az, hogy a faggyúmirigyben az olaj túltermelődik, ami a bőrön irritációt, zsírosodást okoz. A másik pedig tulajdonképpen ebből következik, ugyanis a bőr felületén egyébként is megtalálható Malassezia gomba el tud szaporodni, illetve további olajosodást képes okozni.
Tünetei
A szeborreás dermatitisz az érintett bőrfelületen pirosságot okozhat és viszketést. A bőr hámlani kezdhet, ez is további viszketést eredményezhet. A fejbőrön korpaként is megjelenhet. Amennyiben Malassezia a kiváltó ok, akkor az gyulladást is okozhat a bőrirritáció mellé.
Tud hajhullást okozni a szeborreás dermatitisz?
Szigorúan véve nem tud hajhullást okozni, nem sorolható a tünetei közé. Azonban a mellékhatásai előidézhetik a hajhullást és a lassabb hajnövekedést. A fejbőrön érezhető viszketésre gyakori reakció a terület megvakarása. Ez azonban felsértheti a bőrt, károsíthatja a hajtüszőket, és ez már összességében okozhat hajhullást.
A Malassezia által kialakult gyulladás pedig megnehezíti a hajszálak előbújását.
Vissza tud nőni a haj?
A válasz igen. A szeborreás dermatitisz által okozott hajhullás ideiglenes, így a tünetek megszűnésével a hajnövekedés visszaáll eredeti állapotába.
Kezelés
Célszerű mihamarabb felkeresni bőrgyógyászát, hogy a kellemetlen tünetek időben orvosolva legyenek. Gyógyszeres sampon és gombásodás elleni krémek használata mellett házi praktikák is segíthetnek a kezelésben.
Általában az almaecettel és a teafaolajjal találkozhatunk megoldás után kutatva, de ezeket csakis hígítva érdemes felvinni a fejbőrre. Az arányokért és más összetevőkért érdemes keresgélni, de ez is egy kiváló módszer lehet, ha valaki nem szeretne gyógyszeres készítményt alkalmazni. Azonban, ha valaki a házi praktikák mellett dönt is érdemes előtte szakemberrel konzultálni.
Forrás: Seborrheic Dermatitis & Hair Loss: 2021 Guide; The Connection Between Seborrheic Dermatitis and Hair Loss