Annak, hogy fejbőrünk viszketni kezd, rengeteg okozója lehet. Az biztos, hogy ezt nem betegségként kell kezelni, hiszen az ember életében rengetegszer előfordul, hogy fejvakarásra kényszerül. A viszkető fejbőr sokkal inkább üzenet, egyfajta tünet, mondjuk úgy hogy fejbőrünk így kommunikál velünk, hogy valami probléma húzódik a háttérben. A következő cikkben összeszedtünk néhányat, amelyek ezt a kellemetlenséget okozhatják.
Száraz, korpás fejbőr
Ha valaki rossz sampont választ, vagy esetleg olyan helyen él, ahol a víz kemény, és nagyon szárítja a bőrt, ez ugyanúgy kihat a fejbőrre is. A száraz fejbőr viszketni kezd, majd korpásodás alakul ki, és mindaddig így is marad, amíg nem találunk rá jó megoldást. Ilyen esetekben segíthet, ha sampont váltunk, odafigyelünk a hajmosás megfelelő rendszerességére és kifejezetten olyan hajbalzsamot, hajpakolást is használunk, mely segíti a fejbőr regenerálódását.
Fejtetű
Ez a főként gyerekeknél, vagy rossz higiéniás környezetben élőknél előforduló probléma nagy kellemetlenségeket tud okozni. A tetű egy élősködő rovar, mely zárt közösségekben gyorsan terjed. Mivel a tetvek vérszívással táplálkoznak, a bőrön allergiás reakció és viszketés lép fel. Kezelésére tetűirtó hajszeszt kell használni, valamint az összes hajjal kapcsolatos eszközt, mint például fésű vagy sapka, szintén fertőtleníteni kell.
Seborrhoeás dermatitisz
A hajas fejbőr, valamint az arc gyulladásával és hámlással járó betegséget a bőr fokozott faggyútermelése okozza. A bőrtünetek azokon a területeken jelentkeznek, ahol a legtöbb faggyúmirigy található. Gyakori kísérőjelenség a bőr, a haj gyors zsírosodása. A seborrhoeás arc bőre zsíros, sárgás-szürkés színű, mitesszeres főleg az arc középvonalában. Bármely korban kialakulhat, bármely nemnél, de leggyakrabban a 40 év feletti férfiak lehetnek érintettek. Fontos tudni, hogy nem fertőz, és megléte nem jelenti azt, hogy a beteg nem fürdik eleget. A seborrhoeás dermatitis általában jól kezelhető, de gyakran visszatérhet, ilyenkor azonnal el kell kezdeni a megfelelő kezelést.
Gombás fejbőr
Ugyancsak a rossz higiénia lehet az oka kialakulásának. Ezen kívül a fertőzés elkapható közös zuhanyzókban, fürdőkben, valamint átterjedhet állatokról is. Gyakran okoz viszketést, gennyesedést, illetve foltos hajhullást. Kezelésére orvos írhat fel szájon át szedhető gyógyszereket. Ha a fertőzés mélyebb területeket is elér, és megtámadja a hajhagymákat, akkor hajhullást, esetenként maradandó kopaszságot is eredményezhet.
Bármi is húzódik a háttérben viszkető fejbőr esetén, amennyiben tartós a jelenség és esetleg fájdalom, hajhullás is párosul hozzá, mindenképpen forduljunk azonnal szakorvoshoz, hogy az előzetes kivizsgálás után megfelelő kezelést kapjon fejbőrünk.