Hogyan alakul ki a haj?
Már magzat korban a 22. hétig kialakul minden hajtüsző, ekkor a testben körülbelül 5,000,000 tüsző található, ebből a fejen közel 1,000,000. Életünk során ez a szám csökken, ugyanis újak nem alakulnak ki életünk során, azonban elsorvadnak.
A haj anatómiája
A haj az egyik legösszetettebb része az emberi testnek. Két külön szerkezetből tevődik össze, a hajtüszőből és a hajszálból. Előbbi a fejbőr alatt, utóbbi pedig felette található.
Hajtüsző
Ez az élő része a hajnak. Harisnyaszerű szerkezete van, ami tartalmazza a sejteket és kötőszöveteket. A papilla a hajtüsző alján található, amely hajszálereket tartalmaz, és ezek táplálják a sejteket. Továbbá a tüszőben található a magzati mátrix, ahol a sejtek új hajat termelnek.
A hajhagyma a harisnyaszerű szerkezetben található, hajszálerek táplálják. Otthonául szolgál különböző típusú őssejteknek, amik szétosztódnak 23-72 óránként. Ez azt jelenti, hogy gyorsabban, mint bármelyik másik sejt az emberi testben. Hajnövekedést és annak szerkezetét érintő hormonok is találhatóak a hajhagymában.
A tüszőt körbeveszi egy külső és belső hüvely, ami megvédi és alakítja a növekvő hajszálat.
Hajszál
A hajszál látható része már nem számít élőnek. Három réteg keratinból áll. Egy belsőből, amit velőnek is neveznek, azonban hajtípustól függően nem mindig van jelen. Egy középsőből, a kéregből, amely a hajszál nagyját alkotja. Ez a két réteg tartalmazza a pigmentsejteket, amelyek a hajszínért felelnek. Végül a külső rétegből, a kutikulából, ami szorosan elhelyezett lemezekből épül fel átfedő szerkezetben.
Növekedési ciklus
A haj naponta nagyjából 0,5 mm-t képes nőni. A hajvesztés az embereknél random módon történik és nem ciklikusan, mint az állatoknál. A hajnövekedésnek három állomása van:
Anagén (növekedési) fázis: A legtöbb hajszál folyamatosan nő, akár 3-4 évet is eltölthetnek ebben a fázisban. Azoknak, akiknek egy bizonyos hosszúság után nem tud tovább nőni a hajuk, azoknak ez a fázis rövidebb ideig tart. Ha valakinek pedig hosszabbra képes nőni, akkor az átlagosnál hosszabb ideig tart a növekedési fázis. Egyéb szőrszálak, például szemöldök vagy lábszőr azért nő csak rövidebbre mert ezeken a területeken lényegesen rövidebb ideig tart az anagén fázis.
Katagén (átmeneti) fázis: Az összes haj 3%-a van egyszerre ebben a fázisban, amely általában 2-3 hétig tart. Ezalatt az idő alatt a növekedés lelassul. A hajszál leválik a vérellátmánytól, de a helyén marad amíg ki nem hullik, ezt katagén hajnak nevezik.
Telogén (nyugalmi) fázis: Nagyjából 3 hónapig tart, egyszerre a haj 10-15%-át érinti. Ilyenkor a hajtüsző pihen. A kiesett hajszálak végén kis fehér, száraz pötty látható. A test napi 50-100 hajszálat veszít.
A hajvesztés egy természetes folyamat bizonyos mértékig, ezért, ha a megszokottnál nagyobb mennyiségben hullik hajunk érdemes felkeresni szakorvost és kikérni a véleményét. Nem a hajbeültetés az egyetlen megoldás a problémára, ugyanis ma már sok más kiegészítő kezelés közül választhatjuk ki a számunkra megfelelőt. Ilyen például a dermapen kezelés, az I-PRF terápia.