Sokakat érint a hajhullás valamilyen formája, így rengeteg olyan megoldással találkozhatunk ami számunkra megfelelőbb, mint mások. Ha időben észleli az ember a hajvesztés problémáját, akkor az életmód megváltoztatásával még visszafordítható lehet a folyamat. Ez azzal is jár, hogy be kell szorítanunk étrendünkbe bizonyos alapanyagokat, melyek vitaminban gazdagok. De mik is ezek a vitaminok és ételek?
A-vitamin
Ahogy azt sokan tudják, az A-vitamin rengeteg segítséget nyújt a szervezetnek a megfelelő működés érdekében. Például az immunrendszert erősíti. Hajzatunk szempontjából pedig azért fontos, mert segíti a sejtnövekedést és egészségesen tartja a bőrt, vagyis a fejbőr megfelelő talaja lesz a hajnak. Hiánya és túladagolása is hajvesztéshez vezet.
A béta-karotin megtalálható a répában, az édesburgonyában, a tökben, a spenótban stb. Az utóbbi kettőt sokan nem szeretik főzelék formájában, szerencsénkre azonban sok más módon is elkészíthetőek, például sütőtökös répatortaként. A bébispenót pedig egyszerűen salátába téve, vagy reggeli tükörtojás mellé is fogyasztható.
B-vitamin
A B-vitaminok segítenek a vörös vérsejtek létrehozásában, ami azért is fontos mert ezek felelősek az oxigén és tápanyagok szállításáért a fejbőrnek és hajtüszőknek. Szerencse, hogy a B7 vitamin, más nevén biotin, hiánya ritka, mert rengeteg alapanyagban megtalálható, például tojásban, tejtermékekben, májban.
A biotinhiány miatt kialakult hajhullást képes annak visszapótlása orvosolni, azonban más okból kihulló hajat nem tud visszanöveszteni. A haj mellett a köröm és bőr egészségéért is felelős. A tojásos reggelik kiválóak lehetnek a B-vitamin bevitelére, akár rántotta, akár tükörtojás formájában.
C-vitamin
Vízben jól oldódó, antioxidáns hatású vegyület, amely nélkülözhetetlen a kollagén előállításához, ami a kötőszövet fő proteinje. Elősegíti a vas felszívódását, azt pedig már tudjuk, hogy a vashiány hajhulláshoz vezet.
A C-vitamin elsősorban gyümölcsökben és zöldségekben fordul elő, mint például a narancsban, citromban, mandarinban, mangóban, áfonyában, paradicsomban, stb. Talán a C-vitamin bevitele a legegyszerűbb, hiszen a nyersen fogyasztható gyümölcsök (és zöldségek) teljesen alkalmasak a feladatra.
D-vitamin
A D-vitamin hiány nem ritka dolog, hiszen igen kevés ételben található meg, ugyanakkor az emberi szervezet képes a napsugarak segítségével előállítani. A D-vitamin fontos a csontok egészségének és a haj növekedésének szempontjából is. Hiánya csontfájdalmat és hajvesztést is okozhat.
Megtalálható zsíros halakban, például tonhalban és lazacban, ezért érdemes lehet elkészíteni vacsorára az édesburgonyás lazacfasírtot, így egyszerre két olyan vitamint juttathatunk szervezetünkbe mely segít megőrizni hajunk egészségét.
E-vitamin
Ahogy a C-vitamin is, ez is antioxidánsban gazdag, védi a sejthártyát a szabad gyököktől, erősíti az immunrendszert. Bőrre és vérkeringésre gyakorolt jótékony hatása felel a fejbőr vérellátásáért, fokozza a kollagéntermelést, és a vörös vérsejtek termelését. A vérkeringés javításának fontos szerepe van a hajnövekedésben és azok egészségének megtartásában.
Megtalálható növényi olajokban (pl. napraforgó-, tökmag-, olívaolaj), egyéb gabonacsírákban és mandulában. Az olívaolaj kiváló salátákhoz, egyedi ízt kölcsönöz nekik.
A vitaminok hiánya hajhulláshoz vezethet, így érdemes utánajárni, miből mennyi bevitelére van szüksége szervezetünknek a megfelelő működés érdekében. Sok esetben a vitaminok túladagolása is hasonlóképpen jelentkezhet, így erre is oda kell figyelnünk. A vitaminhiány általában kezelhető a helyes és változatos táplálkozással, ne hagyjunk ki étkezéseket és legyünk nyitottak új ízeket megkóstolni.