A mindennapokban természetesnek vesszük, amikor fésülködés közben pár hajszál a fésű fogai között marad, és azt is, hogy pár kicsi, új hajszállal nem tudunk még mit kezdeni. Természetes az is, hogy időnként le kell vágni vagy vágatni hajunkból, nem csak akkor, ha új frizurát szeretnénk.
A haj életciklusa három fázisból áll: növekedési, átmeneti és nyugalmi periódusból. A haj növekedési fázisa 2-6 évig tart, és naponta körülbelül 0,3-0,5 mm-t nő. Ebben a növekedési szakaszban van az ember hajszálainak 85%-a. Ezt követi az átmeneti fázis, mely 2-3 hétig tart, ilyenkor a haj növekedése megáll, a hajhagyma elsorvad, miután nem kap több tápanyagot. Hajszálaink 1-3%-a van éppen ebben az állapotban. Ezt követi a nyugalmi fázis, melyben a hajhagyma elhal. Ennek a szakasznak a végén új hajhagyma jön létre, és a régi hajszálat kitolva újabb hajszálakat kezd növeszteni. Hajszálaink 15%-a megy át épp ezen az időszakon.
A normális ciklustól mutatkozó eltérések különös jelzéssel lehetnek több problémára is.
Ha hajunk növekedése nagyon lassú, vagy több hajszálunk van az átmeneti fázisban, esetleg maga az életciklus lerövidül, és a megszokottnál sokkal nagyobb hajcsomók maradnak a fésűnkön, mind olyan problémára utalnak, melyek következtében hajhullás jöhet létre. Ilyen károkat tud okozni a sok stressz, a haj nem megfelelő ápolása, a vitaminhiányos étkezés, esetleg gyógyszerek mellékhatása, hormonális problémák stb.
Minden ilyen esetben gyorsan szakértő segítséghez kell fordulnunk, hiszen meglehet, ha sokat halogatjuk a dolgot, akkor kifutunk az időből. Sokszor elegendő ugyanis az okok megkeresése után kiküszöbölni a kárt okozó hibákat és rendellenességeket.