Az egyik leggyakoribb védekezési módszer mind a fiatalok, mind az idősebbek körében a fogamzásgátló tabletta, ha nem szeretnénk még, vagy már, babát vállalni. Használata egyszerű – persze, csak ha el nem felejtjük -, és szedésével sok más kellemetlenségről is lemondhatunk.
Azonban mielőtt valaki belekezd a szedésébe, nem árt tisztában lenni azzal, hogy a testünkben milyen változásokat idézhet elő, milyen hatásokkal kell számolnunk. Ugyanis ezek a kis bogyók átveszik szervezetünktől a hormonális irányítást, ami nem csak arra hat ki, hogy a menstruációs ciklust szabályozzák, hanem rengeteg másra is.
A tabletta szedésével ösztrogént és progeszteron hormonokat juttatunk a szervezetünkbe, melyek gátolják a petefészek és a petesejtek rendeltetésszerű működését. Ezen női nemi hormonok viszont veszélyt is jelenthetnek, hiszen a vér alvadékonyságát fokozhatják, így kialakulhat trombózis vagy embólia. Emellett számolnunk kell lehetséges súlygyarapodással is.
A fogamzásgátló jótékony hatásai
A fogamzásgátló tabletta elsősorban szorongásunktól szabadít meg, hiszen egy nem várt terhesség után, annak megszakítása testi és lelki megterhelést is jelentene. Azoknál, akik már legalább 3 éve fogamzásgátló készítménnyel élnek, 40%-kal csökken a petefészek daganat és a méhnyakrák kialakulásának esélye, ráadásul a védőhatás a tabletta elhagyása után is megmarad, akár tíz, tizenöt évig. Mivel a petefészek működése igeiglenesen leáll, a fogamzásgátló tablettát nem szedőkhöz képest 49-78%-kal kisebb a különböző petefészek-ciszták kialakulásának kockázata. Fontos viszont, hogy a tabletta szedésének felfüggesztése után pár hónappal ez a védelem megszűnik.
Hatása a hajra és a bőrre
Köztudott, hogy a tabletták szedésével szebb lesz a bőrünk, mivel gátolja a zsírosodást, ezzel együtt a pattanások kialakulását, valamint hajunk is szebbnek és egészségesebbnek fog tűnni. A bőr és a haj problémái sok esetben arra vezethetők vissza, hogy a férfi nemi hormon, vagyis a tesztoszteron túlsúlyban van jelen a szervezetben. Súlyosabb esetben a zsíros, korpás haj mellett fejbőrgyulladást, szőrösödést és férfias típusú kopaszodást is okozhatnak. A női nemi hormonok bevitele ezért jótékonyan hat a bőr és a haj gondjaira.
Előfordulhat, hogy a tabletta elhagyásával a fent említett problémák újra jelentkeznek. Ilyenkor észrevehető kicsit súlyosabb hajhullás is, amely a hormonháztartás helyreállásával megszűnhet, de akár tartósabb bajokat is okozhat. Ha bármilyen okból kifolyólag, hosszabb ideje tartó hajhullást, kopaszodást észlelünk, mindenképpen szakértő segítséghez kell fordulnunk.