Ha egy nő teherbe esik, rengeteg folyamat megváltozik a testében. Ezen folyamatváltozások kihatással vannak a belső és külső szervekre is. Az egyik legnagyobb szerepe ebben a hormonoknak van, melyek háztartása a baba fejlődésének segítése miatt alakul át, sokszor kellemetlenségeket okozva ezzel az édesanya szervezetében.
Az ösztrogén hormonok mennyiségi növekedése felelős például azért, hogy ödémák alakulhatnak ki, a végtagok megduzzadhatnak, míg a progeszteron hormon miatt a bélrendszer működésében akadhatnak zavarok. Viszont jótékony hatással is bír, mindkét hormon a hajzat tekintetében. A megemelkedett hormonszínt ugyanis a haj életciklusában változásokat idéz elő: felgyorsul a sejtosztódás, ami sok új hajszál növekedését eredményezi, élettartamuk pedig sokkal hosszabb is lesz. A hajunk dúsabb, fényesebb és egészségesebb látványt nyújt.
De miért alakul ki terhesség után hajhullás?
A terhesség után ugyancsak emiatt a hormon miatt kezd jelentkezni a fenti jelenség ellentéte. Ugyanis a progeszteron mennyiségének csökkenése miatt elkezdenek kihullani azok a hajszálak, amelyek előtte a hormon magas szintje miatt nőttek és maradtak meg sokáig. Ez sokszor nagyon rémisztő lehet, de még az is normálisnak számít, ha a szokásos hajhullás kétszeresét észleljük, ami naponta lehet akár 300 hajszál is! A nők 60%-nál viszont a terhesség utáni hajhullás csak minimális, vagy egyáltalán nem jelentkezik.
A terhesség utáni hajhullás a szülést követően kb. a 3. hónapban kezdődhet meg
Általában ez a folyamat 3-9 hónapig is eltarthat. Segíthetünk, hogy a folyamatnak szerencsésebb lemenetele legyen azzal, hogy több vitamint juttatunk szervezetünkbe, hajunkat kíméljük és nem mossuk túl gyakran, különböző természetes eredetű készítményt alkalmazunk, illetve masszírozzuk fejbőrünket. Természtesen a hajhullást fokozza az életmódbeli változások, az ilyenkor kialakuló stressz, megfelelési kényszer és a belső félelmek leküzdése. A lazítás, a pozitív gondolkodás és magabiztosság elengedhetetlen ebben az időszakban, ne legyünk restek segítséget kérni ezért párunktól, vagy a nagyszülőktől.
Ha a terhesség utáni hajhullás 9 hónapnál tovább is eltart mindenképpen szakemberhez kell fordulni, hiszen a hajhullás hátterében más probléma is állhat. Általában ilyenkor vitaminhiány, B-vitamin vagy a leggyakoribb vashiány léphet fel, de okozhatja pajzsmirigy gyulladás (postpartum thyreoditis) is.