Az ápoltság és a jó megjelenés eléréséhez elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk frizuránk kinézetére is, ami csak a rendszeres hajmosás, illetve egyéb hajápolás mellett lehetséges. Természetesen mindenkinél más és más a haj szerkezete, ahogyan az is eltérő, mennyire hamar zsírosodik, vagy épp mennyire száraz.
Sokan azt hiszik, hogy a mindennapos hajmosás eredményezi csak a gyönyörű hajat, ám ez tévedés, hiszen azzal inkább árthatunk frizuránknak. Többen pedig azt a nézetet vallják, hogy elég akár csak havonta egy-két alkalommal megmosni, ami szintén egy rossz variáció.
Az arany középút megleléséhez természetesen figyelnünk kell arra, milyen minőségű sampont használunk. A megfelelő sampon kiválasztásánál törekedni kell arra, hogy hajunk szerkezetéhez illő legyen. Emiatt létezik már végtelen skála ezen kozmetikumok körében is, köztük van, amelyik a korpásodásra, a zsírosodásra, a töredezett hajra, a fénytelen hajra, vagy a festett haj karbantartására ígér megoldást.
Arany középút hajmosás esetén a heti kettő-három alkalom
Általánosan kimondható, hogy serdülőkorig, a hormonális változások idézik elő a haj gyakoribb zsírosodását, így a heti háromszori hajmosás elegendő ahhoz, hogy fejünk kellő higiéniát kapjon. A kor előrehaladtával ezt csökkenthetjük heti két alkalomra vagy akár elegendő lehet az is, ha csak minden héten kap samponos vizet hajunk. Az ennél gyakoribb, esetleg mindennapi mosás sajnos olyan nem várt eredményekkel járhat, mint a száraz, töredezett hajszálak, majd a hirtelen zsírosodás, ami egyre gyorsabban észrevehető frizuránkon, esetleg a normálisnál nagyobb mértékű hajhullás. Ennek oka az, hogy a gyakori samponozás, majd a szárítás és esetleges egyéb kozmetikumok, mint pl. hajzselé vagy lakk használata csökkenti a haj nedvességtartalmát, és a természetes olajok visszaépülését.
Ezzel szemben a túl ritka hajmosás nagyfokú zsírosodáshoz vezethet, majd a fejbőr viszketéséhez, korpásodáshoz és hajhulláshoz. Mindkét esetben tehát arra kell figyelnünk, hogy egyenletes, normális ritmust vegyünk fel, ami segít a hajszálak regenerálódásában.