Itt a nyár, a kánikula, a hőmérők már gyakorta 30 fok főlé csúsznak, ami azt is jelenti, hogy a nap sugarai egyre kegyetlenebb dolgokra képesek. Lassan a csapból is az fog folyik, hogy ne menjünk ki a napra délelőtt 11 órától délután 3-ig, és ha mégis, akkor magas faktorú krémeket és naptejeket alkalmazzunk, többször is a nap folyamán.
Akár strandolunk, akár csak a munkánk miatt tartózkodunk a szabadban ebben a hőségben, mindenképpen oda kell figyelnünk, hogy az apró és rövid ruhadarabokból kilátszó bőrünket megóvjuk a káros sugaraktól.
Azonban sokan felejtik el, hogy ezt a figyelmet fejbőrünkre is ki kell terjeszteni, hiszen ugyanúgy fenyegeti a leégés veszélye az ott található bőrfelületet is. Természetesen a hosszú, dús hajzattal megáldottakat ez kevésbé érinti, de akik ritkább, kopaszodó frizurával, esetleg teljesen kopasz fejjel rendelkeznek, azoknak elengedhetetlen nyári kellék a sapka vagy kalap – mint a kisbabáknál is-, hiszen nagyon vigyázniuk kell, hogy a hajatlan részek le ne égjenek.
A leégett fejbőr nagyon kellemetlen következményekkel jár
Nem csak csúnya a vörösen rikító fejtető, hanem egy idő után viszketni, majd erősen hámlani kezd, ami nagyon hasonló jelenség, mint a korpás fejbőr. A bőr csak megfelelő kezelések után képes regenerálódni, az ismétlődő leégések pedig súlyosan károsíthatják a bőr szerkezetét, ritkás hajnál ezzel együtt a meglévő hajhagymákat is. Ez akár újabb hajhulláshoz is vezethet, aminek felelőtlenségünk lesz az okozója.
Akik nem önszántukból választják a kopaszodást, hanem valamilyen más okból szenvednek hajhullásban, kopaszodásban, azoknak mindenképpen megfelelő megoldást kell keresni az égető napsugarak ellen, hiszen ez nem csak leégett fejbőrrel járhat, hanem egyéb kellemetlenségek is övezhetik.
Ha már megtörtént a baj – a fejbőr ég, húzódik és kivörösödik
Leégett fejbőr esetében fontos a hidratálás, mert enyhíti a kellemetlen viszketést és egyéb tüneteket. Lefekvés előtt érdemes aloe vera géllel kezelni a leégett területet (a párnánkra pedig egy törölközőt teríteni). Reggel mossunk hajat langyos vízzel valamint alkohol -és parabénmentes, kímélő samponnal. Érdemes elkerülni minden olyan terméket, ami alkoholt tartalmaz, mert ezek szárítják a fejbőrt, a hámlást pedig még intenzívebbé teszik. Nem kívánatos összetevők még a hajápolási termékekben a kőolajszármazékok és a lidocain – előbbi felerősíti a hőhatásokat, utóbbi pedig irritál. A hajlakkot, hajzselét, szárazsampont és hajhabot is érdemes hanyagolni, míg a bőr meg nem nyugszik – a hajszárító használatát is jobb kerülni pár napig.
Ha a leégés nagyon súlyos, kiütéses lesz a fejbőrünk, fáj, és napok után sem javul, esetleg belázasodunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert lehet, hogy bőrgyógyász segítségére lesz szükségünk.