Mit jelent a hajklónozás?
A hajklónozás egy még kidolgozás alatt álló eljárás, mely során a hajbeültetésre váró páciens szőrtüszőjéből őssejteket vesznek ki. Ezek sokszorosítása által új hajtüszők keletkeznek, amelyek alkalmasak a beültetésre. Ez azt is jelentené, hogy nem lenne korlátozva az, mennyi hajtüszőt lehet beültetni.
Hogyan működik az eljárás?
A módszer arra lenne alkalmas, hogy minimálisra csökkentse az áthelyezésre szánt hajtüszőket. Ez azt jelenti, hogy a kopasz területek elfedésére nem más területekről kerülne át a haj, hanem a kivett tüszőket laboratóriumi körülmények között megsokszorosítanák, majd ezek kerülnének beültetésre. A módszer hasonlóképpen működne, mint a tényleges klónozás. Viszont mivel még gyerekcipőben jár a technika, így még nem alakult ki egy szabvány változat.
A hajklónozás előnyei
Abból a szempontból az eljárás veszélytelen, hogy a páciens gyakorlatilag nem idegen szövetet, hanem sajátját kapja meg, így elkerülhető a beültetett tüszők kilökődése és a fertőzés veszélye. Vélhetően kevesebb látható sebhellyel jár majd a beavatkozás, és rövidebb ideig is fog tartani. Továbbá, mint már korábban említettük, nem lesz limitálva az átültetésre alkalmas egészséges tüszők mennyiségére.
Hol tart a kutatás jelenleg?
Az elmúlt 10-15 évben számos egyetem- és magán kutatócsoport foglalkozott intenzíven a témával. Az egyik kiemelkedő cég, a Hairclone, amely megalapította az első hajtüsző bankot. Itt a páciensek tüszőiből kinyert őssejteket tárolják a megfelelő hőfokon, hogy majd később, amikor a technológia már megengedi, felhasználhassák azokat. A sokszorosítás és beültetés kiváló eredményéhez a fiatal szövet jóval alkalmasabb. Viszont a cég semmilyen információt nem adott ki azzal kapcsolatban, mikorra várják első páciensüket a beültetésre.
Egy másik cég, a RepliCel Life Sciences, igen előrehaladott állapotban jár a hajklónozásban. Összefogott a japán Shiseidoval, hogy megalkossák saját módszerüket, az RCH-01-et. Ennél az eljárásánál a páciens tarkójából egészséges hajtüszőket vesznek ki, amelyeket szétválasztanak a dermális hüvely csésze (DSC) sejtektől. Utóbbiakat megsokszorozzák, és ezeket injektálják be a kopasz területekre, hogy segítsék a hajszálak helyreállítását és akár új hajtüszőket is képesek legyenek alkotni. Azonban a cég 2020-ban azt nyilatkozta a kísérlet második fázisáról, hogy az alanynál nagyon gyér hajnövekedés volt tapasztalható, így hiába tűnik ígéretesnek, még semmilyen kézzelfogható eredményt nem tudnak felmutatni.
Mikor lesz elérhető?
A hajklónozásra még várnunk kell, és sajnos nem tudhatjuk előre pontosan mennyit. Az utóbbi években voltak már látszólagos áttörések, ígéretesnek tűnő fejlemények, de még mindig nem áll készen a piacra kerülésre. Illetve, számolni kell azzal, hogy még nem tudják mik az esetleges hosszútávú következményei a klónozott haj beültetésének, ezeket viszont csak az idő múlásával fogják tudni megállapítani. Addig is a hajhullás kezelésére igénybe vehetőek már meglévő és jól bevált gyógykezelések, mint például az I-PRF terápia, a Dermapen kezelés, a hajbeültetés vagy a testszőrzet átültetés.