Ugyan ma egyre gyakrabban látunk lázadó, vagy új divatot teremtő rövid frizurát a nők hajviseletében, a hosszú haj még mindig a nőiesség egyik alapvető tulajdonsága, megvan a maga varázsa és szépsége. Ráadásul egy hosszú frizurával több mindent lehet kezdeni, mint egy röviddel, ami szintén előnyt jelent a mindennapi stílusok feldobhatóságában.
A hosszú haj tehát örök divat marad, de annak ellenére, hogy szép és nőies, rengeteg teendő és baj van vele. Ápolása mindenképpen időigényesebb, nem beszélve a hajkreációk létrehozásával járó plusz percekről és idegeskedésekről, ha éppen nem úgy sikerül, ahogy terveztük.
A gondok sora főként akkor kezdődik el, ha hajunk már a kelleténél hosszabb. Eleve több ápolásra szorul, főként a hajvégeknél. Ha nem vágatjuk rendszeresen, akkor a hajvégek elvékonyodnak, töredezetté vállnak és egészségtelen kinézetet biztosítanak frizuránknak. Amennyiben még nem értük el a kívánt hajhosszúságot, akkor is szükséges a hajvégek rendszeres vágása, frissítése minimum 2-3 havonta. Ne feledjük, hogy az elvékonyodott és töredezett hajvégek nemcsak rosszul mutatnak, hanem optikailag rövidebbnek is mutatják a hajat.
Emellett a túl hosszú haj már nem csak a végénél károsodhat, hanem a hajtöveknél is. Sztereotípiák szerint a haj megnövekedett súlya káros hatással lehet a hajhagymákra és hajhullás alakulhat ki, azonban ez önmagában nem igaz! A haj rendszeres húzása, kontyban viselése vagy fonása viszont okozója lehet a hajhullásnak, hiszen a hajhagymák felesleges mechanika stressznek vannak kitéve.
Hajhullás, hajgyérülés hosszú haj esetén
Ha hosszú hajunk hullani kezd, győződjünk meg arról, hogy a kihullott hajtól teljes egészében, vagy csak a hajtőnél keletkezett törés mentén váltunk-e meg. Ha a hajhullást a törések okozzák, akkor vélhetően a nem megfelelő törődés vagy a hajviselet lehet a kiváltó ok.
Így ápoljuk a hosszú hajat
A rendszeres és megfelelő számú hajmosás során mindig maszírozzuk a fejbőrünket is és a sampon mellett használjunk kondicionálót! A minőségi puha mikroszálas törölközővel elkerülhetjük a hajszálak megakadását, tépését. Hajszárításkor soha ne kapcsoljunk magas hőfokot, a hajszálakon kívül a fejbőrünknek sem tesz jót, ha túl forró levegővel szárítjuk meg hajunkat. Ha szeretnénk minél kevesebb stressznek kitenni a hajhagymáinkat, mindig alulról felfelé haladjunk fésülködés közben és soha ne próbáljuk nedvesen kibontani a hajunkat! Frizura készítés során mellőzzük a hővel formáló eszközöket és a szoros hajviseletet.
Gondoskodjunk a megfelelő vitaminbevitelről.
Fogyasszunk vasban és biotinban gazdag élelmiszereket! A B7-vitamin fontos szerepet játszik a testünket felépítő fehérjék és aminosavak helyes működésében. Az olajos magvak (mandula, földimogyoró, pekándió, törökmogyoró), a tojás, a tejtermékek, a halak, az avokádó és a karfiol mind kiváló biotinforrás. A szakemberek a sok vasat tartalmazó sóska, retek, dió, mogyoró, spenót, cékla, brokkoli, vörös bogyós gyümölcsök fogyasztását is javasolják, melyek megelőzik a vashiány kialakulását.
A hosszú haj megfelelő ápolása esetén is lehetséges sajnos, hogy más ok lapul a hajhullás háttérben. A hajhullásra nagyon oda kell figyelnünk, és időben kell szakértő segítséghez fordulnunk. Ugyanis ha idejében kiderítjük az okát és kezelni kezdjük, akkor könnyebben vissza tudjuk állítani hosszú hajunk egészséges állapotát.