A vérszegénység (anaemia) egy nagyon lassan kialakuló betegség, melyet először nem is veszünk észre, hiszen súlyos tüneteket nem produkál. Ennek ellenére van pár olyan biztos jel, mely arra mutat, hogy vérszegények lehetünk.
Ilyen jelek például a sápadtság, fáradékonyság, fázékonyság, ingerlékenység, szédülés, fülzúgás, fejfájás, valamint a száraz, viszkető bőr és a hajhullás is.
A vérszegénységet általában a vörösvértestek képzéséhez szükséges vas hiánya okozza. A vashiány pedig számos más tünettel is jár, mint például étvágytalanság, hányinger, gyakori rosszullétek. A fent említett tüneteket természetesen más betegség is okozhatja, ám ha ezek együttesen jelennek meg, akkor nagy bizonyossággal beszélhetünk vérszegénységről.
A hajunk szempontjából azért tud nagy károkat okozni ez a betegség, mert vérszegénység esetén a fejbőrbe, valamint a hajhagymákba is kevesebb vér jut el, ami fokozatos és egyenletes hajhulláshoz vezet. Hajunk először elvékonyodik, ezzel együtt fejbőrünk a szokásosnál jobban kilátszik, majd egyre több hajszálat veszítünk el.
Az emberi szervezetben a vas segíti a hemoglobin és a myoglobin (a vörös vérsejtekhez oxigént szállító anyag) termelését. A vas azonban fontos szerepet játszik a vörös vérsejtek oxigénnel ellátásában is. Vagyis a vas szintje nagyon lényeges a legtöbb testfunkció, így a haj növekedése és fenntartása szempontjából is. Amellett, hogy meghatározó oka lehet a hajhullásnak, a vashiány vagy alacsony ferritin szint a haj lassú elvékonyodásának oka is, amely megtörténhet néhány hónap, de akár évek alatt is.
Vérszegénységet tehát általában a vashiány okozza, melyen segíthetünk vaspótlással. Ilyen tekintetben, ha minden nap iszunk egy pohár narancslevet és mellé vasban gazdag ételeket fogyasztunk, már ennyivel segíthetünk hajunk állapotán is.
Azonban vérszegénység létrejöhet valamely gyógyszerek vagy fertőzések mellékhatásaként is, valamint a túlzott alkohol- és koffein-fogyasztás is előidézheti. Ezért mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk, ha a fenti tünetek jelentkeznek nálunk.