A hajhullás, kopaszodás problémáját az évszázadok során mindig is szerették leplezni a férfiak és a nők egyaránt. Régen úgy vélték, hogy a hajszálak elvesztése a méltóság és a tisztelet hiányát okozzák másokban. Megnéztük, hogy réges-régen milyen extrém praktikákat vetettek be a kopaszodás leküzdésére.
1. Az ókori egyiptomi módszer
Időszámításunk előtt kb. 1550-ből származik az úgynevezett Ebers Papyrus, amely mintegy 700 mágikus receptet tartalmaz. A hajhullásban szenvedők tinktúrájának fő alkotója a víziló, a krokodil, a kígyó, és a kőszáli kecske zsírjából valamint a tarajos sün tüskéiből készült főzet, amit megspékeltek olajon párolt nőstény agár lábbal és szamárpatával. Mindössze négy napig kellett kenegetni a fejbőrt és várni a csodára. Néhány uralkodó azonban egyszerűbb módszert választott, ugyanis már ebben az időben is viseltek parókát és ál szakállt.
2. Hippokratész felfedezése
Az orvostudomány megalapítójának tartott görög tudóst személyesen érintette a kopaszodás, így első körben ópiumból, tormából, galamb ürülékből és céklából készített főzetet, amihez némi fűszert is mellékelt. Sajnos azonban a várt hatás elmaradt, de a kutatást nem adta fel. Észrevette ugyanis, hogy a herélt férfiak hajszálai nem vékonyodnak el az évek folyamán. Bár a kopaszodás leküzdésére nem valószínű, hogy a kasztrálást választották, a felfedezést 1995-ben a Duke Egyetem megerősítette. Állításuk szerint ugyanis valóban képes ez a módszer megakadályozni a hajhullást.
3. Julius Caesar babérkoszorúja
Az ókori római hadvezér átokként tekintett saját kopaszodására és mindent megpróbált megtenni azért, hogy fényes hátranyúló homlokát eltüntesse. Első körben divatot próbált teremteni a furcsa módon megritkított fejtetőjével és a hátul hosszúra hagyott hajával. Később Cleopatra szerelme javasolt neki otthoni főzetet, amelynek összetevője az egér, lófog és a medve zsír volt. Sajnos ennek is csekély hatása volt, így a római diktátor a babérkoszorúnál maradt, mint megoldás.
4. A parókák
Az ókorban is népszerű paróka a 17. században élte újra virágkorát. Főként a kopaszodó uralkodók körében terjedt el, például XIII. Lajos francia király esetében. A különlegesen elkészített és gyakran bonyolult fürtöket később fehér porral „fűszerezték”, amely komoly divatot teremtett a francia és az angol nemesek körében.
5. Varázskenőcs – A hét sutherland testvér
Az Egyesült Államokban a 19. században jelentek meg az úgynevezett „kígyó olaj” kereskedők, akik lényegében álcázott orvosok, csalók voltak és különböző hamis italokkal, orvosságokkal házaltak. Szinte minden nyavalyára gyógyírt ígértek, így természetesen a hajhullásra is volt módszerük. A hét testvérlány anyja, Mary (Brink) Sutherland egy büdös kenőccsel kenegette a lányok haját, hogy megvastagodjon, erős legyen, és elősegítse a hajnövekedést. Apjuk, Fletcher Sutherland tiszteletes, a század leggazdagabb nőivé kívánta tenni őket és feleségének halála után eszébe jutott a visszataszító illatú hajtonik. Egy szép napon elhatározta, hogy új terméket dob piacra és megtett mindent azért, hogy gyógyszerként is engedélyeztessék. A csodakenőcs születésére a később híressé vált és gyönyörű hosszú hajjal megáldott testvér előadóművészek adtak neki ihletet, így a „Seven Sisters Sutherland” elnevezést kapta. Természetesen a krém hatástalan volt, ám a marketing már abban az időben is működött.
6. A termo sapka
A kozmetika legjelentősebb forradalma a XX. századra tehető, így természetesen a hajhullás problémája is előtérbe került. Az 1920-as években az amerikai Allied Merke Intézet mutatta be zseniális feltalálását, amely egy fejre helyezhető elektromos sapka volt. Hőt és kék fényt bocsájtott ki magából és a 15 perces kezeléssel állítólag a szunnyadó hajhagymákat serkentették. Bár a sajtóban remekül eladták a terméket, valójában hatástalan volt.
7. A vákuum ereje
Az autó és rádiógyártással foglalkozó és a mai napig is működő Crosley Corporation 1936-ban döntött úgy, hogy belép a szépségipar piacra. Egy Xervac elnevezésű gépet mutattak be, amely a fejre helyezve vákuumot képzett és szerintük a szívó hatással a haj növekedését ösztönözték. Az óriási reklámhadjáratukkal elérték a céljukat, ami természetesen nem más volt, mint a profit szerzés. Borsos ára miatt a készüléket nem csak megvásárolni lehetett, hanem bérelni is. Természetesen a fodrászatok is bedőltek a hirdetésekre, de a gép valójában semmire nem volt jó.
8. Hajátültetés a kezdetekben
A hajhullás, kopaszodás megoldásának úttörője egy japán bőrgyógyász volt, aki 1939-ben kezdett el kísérletezni szemöldök, arc és más területen lévő testszőr beültetéssel. Két évtizeddel később a New Yorki származású Norman Orentreich népszerűsítette és finomította az eljárást. A beültetett szőr és hajszálak sokáig nem voltak túl természetesek, inkább egy baba fejére emlékeztetett azoknak a fizimiskája, akik vállalták a műtétet.
Mára az orvostudomány azonban mikrosebészeti eljárással, fájdalommentesen és látható hegek nélkül alkalmaz hajátültetési eljárásokat világszerte és a férfias kopaszodás megoldására továbbra is ez az egyetlen és garantált módszer.